500 Hasbinallah ve Nimel Vekil Fazileti

500 Hasbinallah ve Nimel Vekil Fazileti

500 Hasbinallah ve nimel vekil fazileti oldukça çoktur. Düzenli olarak okunması Müslümanlara bu bakımda önerilir. Dua kısa olduğu için saniyeler içinde ezberlemek, böylece her yerde okumak mümkündür. Zaman sınırı yer almadığı için günün istenen anında okunması mümkündür. Ayrıca 500 ile sınırlı kalmadan bunu arttırmak ya da azaltmak mümkündür.

Bu ayet Kur’an-ı Kerim’in Ali İmran Suresi’nin 173. ayetidir. Bu ayette Allah, müminlere her türlü sıkıntı ve zorlukta kendilerine yeteceğini ve onları koruyacağını söylemektedir.

“Hasbinallah ve nimel vekil” (Allah bize yeter, O ne güzel vekildir.) ayetinin Arapça’sı şu şekildedir: حَسْبُنَا اللَّهُ وَنِعْمَ الْوَكِيلُ

Dilek İçin 500 Hasbinallah Ve Nimel Vekil Fazileti

İnsanlar yaşamlarında olmasını istediği hayalleri bulunmaktadır. Bazı kişiler sınavdan geçmeyi isterken bazı kişiler bir ev almak isteyebilir. Her şey Allahü Teala’nın izniyle olduğu için ona el açarak dua etmek gerekir.

500 Hasbinallah ve Nimel Vekil’in faziletleri şunlardır:

 • Bu zikri sık sık eden bir kişi, her türlü sıkıntı ve zorluktan kurtulur. Allah’ın yardımı ve desteğini hissetmeye başlar.
 • 500 Hasbinallah ve Nimel Vekil Fazileti kişinin kalbine huzur ve mutluluk verir. Allah’a olan güvenini ve tevekkülü artırır.
 • Bu zikir, kişinin ahirette yerini sağlamlaştırır. Allah’ın rızasını kazanmaya ve cennete girmeye vesile olur.
 • 500 Hasbinallah ve Nimel Vekil Fazileti kişinin iç daralmasını giderir ve ona huzur verir.
 • Bu zikir, kişinin vesveselerinden kurtulmasına yardımcı olur.
 • 500 Hasbinallah ve Nimel Vekil kişinin maddi sıkıntılarından kurtulmasına yardımcı olur.
 • Bu zikir, kişinin bir dileği olması halinde, o dileğin gerçekleşmesine vesile olur.

Hızlı bir şekilde dualarınızın makbul olması için edebileceğiniz bazı dualar yer almaktadır. Bunlardan bir tanesi de 500 Hasbinallah ve nimel vekil olmaktadır. Ancak 500 dışında istediğiniz sayıda okunması mümkündür. Düzenli ve sabırlı bir şekilde okunma sürdürülürse dualarınız makbul olabilir.

Ancak kişiler dileklerinin, dualarının kabul olması için çalışmayı da ihmal etmemelidir. Yani ev almak isteyen kişiler helal çalışarak kazanmalı, para birikimi yapmalıdır.

Hz. Üstad Bediüzzaman Said Nursi, “Dördüncü Şuâ” adlı eserinde, günde 500 kez “Hasbinallah ve nimel vekil” zikrini okuduğunu ve bu zikrin kendisine çok faydalar sağladığını ifade eder.

500 kez “Hasbinallah ve nimel vekil” zikri, sabah namazından sonra ve yatmadan önce okunabilir. Ayrıca, gün içinde sıkıntılı zamanlarda da bu zikir okunabilir.

Hasbinallah Ve Nimel Vekil Neye İyi Gelir?

Her duanın fazileti olup bunların neler olduğu Müslümanlar tarafından zaman zaman merak edilmektedir. 500 Hasbinallah ve nimel vekil fazileti de bu bakımdan oldukça fazladır. Kişinin iman gücünün artmasına yardım eden bu duanın şu gibi yönleri de mevcuttur:

 • Maddi sıkıntı ve zorluklardan; borçlardan kişinin kurtulmasına olanak tanır
 • Kişilere iş bulma hususunda yardım eder
 • Sıkıntı, dert ve psikolojik problemlerden kurtulmaya yardım eder

Bu bakımdan 500 Hasbinallah ve nimel vekil sırları oldukça fazladır. Dolayısıyla gün içerisinde sıklıkla edilmesi ve okunması tavsiye edilmektedir.

500 Hasbinallah Ve Nimel Vekil Okuyanların Yorumları

Zikir duaları eden kişiler bunların etkilerini yaşadıkları zaman internette görüş olarak paylaşabilmektedir. 500 Hasbinallah ve nimel vekil fazileti yaşayan kişilerin yorumlarını merak ediyorsanız aşağıda yer almaktadır.

“Sıkıntılı bir dönemdeydim ve Allah’a sığınmak için bu zikri okumaya başladım. Birkaç gün içinde sıkıntılarımdan kurtulmaya başladım. Bu zikrin bana çok faydası oldu.”

“Her gece yatmadan önce bu zikri okuyorum. Bu sayede geceleri daha rahat uyuyorum ve sabahları daha zinde kalkıyorum.”

“Bir dileğim vardı ve bu dileğimin gerçekleşmesi için bu zikri okudum. Birkaç ay sonra dileğim gerçekleşti. Bu zikrin bana çok faydası oldu.”

İncelendiği zaman herkesin farklı sebeplerden dolayı bunu okuduğu görülmektedir. Bazı kişiler altından kalkamadığı sıkıntılardan kurtulduğunu bahsederken bazıları ummadığı yerlerden rızka kavuştuğunu açıklamaktadır. Bunların dışında komşuları ile arasının iyileştiğini söyleyenler de mevcuttur.

Ayrıca 500 Hasbinallah ve nimel vekil okuyanlar yorumları içinde psikolojik rahatsızlık ve vesvese gibi durumlarda da kendilerini iyi hissettiğini belirtenler mevcuttur.

500 Hasbinallah ve Nimel Vekil Fazileti
500 Hasbinallah ve Nimel Vekil Fazileti

Hasbinallah Ne Zaman Kullanılır?

500 Hasbinallah ve nimel vekil fazileti oldukça fazla olan bir dua olması sebebiyle, gün içerisinde sıklıkla okunması tavsiye edilmektedir. Bunu edebilmek için herhangi bir zaman kısıtlaması yer almamaktadır. Ancak özellikle İslam dininde duaların kabul edildiği zamanlar geldiğinde dua etmeyi unutmamak gerekir:

 • İncelik kalbinde oluştuğu zaman
 • Seher vakti olduğu zaman
 • Ezan okunduğu sırada
 • Namaz kılarken. Secdece iken ve namazlar ardından
 • Kişi Kur’an-ı Kerim hatim ettiği vakit
 • Hasta olunduğunda veya sıkıntıya düştüğünde
 • Yağmur yağdığı esnada
 • Mübarek gün ve geceler geldiği zaman
 • Oruçlu olunduğu zaman

Ancak 500 Hasbinallah ve nimel vekil duasının bunun dışında farklı zamanlarda da okunabileceği unutulmamalıdır. Dua faziletleri oldukça fazladır.

500 Hasbinallah Ve Nimel Vekil Fazileti SSS

Hasbinallah Ve Nimel Vekil Nasıl Okunur?

Hasbinallah ve nimel vekil gün içerisinde istediğiniz sayıda tekrar tekrar edilebilen bir zikirdir.

Dilek için Hasbinallah Ve Nimel Vekil Okunur Mu?

500 Hasbinallah ve nimel vekil dilek da dahil olmak üzere pek çok sebepten dolayı okunabilir.

Hasbinallah Ve Nimel Ne Zaman Okunabilir?

Hasbinallah ve nimel vekil istediğiniz zaman okunabilir; ancak 500 Hasbinallah ve nimel vekil fazileti daha iyi görebilmek için İslam dininde duaların makbul olduğu zamanlar unutulmamalıdır.
Avatar

Ben Arin. Profesyonel içerik üreticisiyim. Sitede yer alan tüm yazılar araştırma sonucunda en doğru ve güncel bilgilerin sentezlenmesiyle oluşturulmakta. Benimle iletişime geçmek için yorum bölümünü ya da iletişim sayfasında yer alan bilgileri kullanabilirsiniz.

 • Toplam 39 Yazı
 • Toplam 5 Yorum
Benzer Yazılar

0 Yorum

Yorum Yaz

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.